Статті

Останні розїяснення Для ВПО

   31 грудня набрали чинності чергові зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі - Порядок), затверджені постановою Кабміну від 27 грудня 2024 року №1507.

   Розширено коло осіб, які НЕ включаються до складу сім'ї уповноваженої особи

   Так, відповідно до абз.16 п.3 Порядку до складу сім’ї уповноваженої особи НЕ включаються:

  • особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також
  • працівники правоохоронних органів,
  • військовослужбовці,
  • працівники Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, особи рядового і начальницького складу ДСНС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, військових формувань, утворених відповідно до закону, які беруть (брали) БЕЗПОСЕРЕДНЮ участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф.

   Виняток: особи та членів їх сімей, які відповідно до законодавства отримують компенсацію за піднайом (найом, оренду) житлових приміщень як ВПО.

   Ми оцінюємо цю зміну як позитивну, оскільки:

  • нарешті вирішується питання з працівниками ДСНС - тепер їх не включатимуть до складу сім'ї за вказаних вище умов;
  • до складу сім`ї також не включатимуться особи, які БРАЛИ безпосередню участь у бойових діях, тобто, для людей, які отримали УБД раніше, не потрібно буде знову звертатися за відповідною довідкою з військової частини.

   Визначено, що заява на призначення допомоги на проживання ВПО також може подаватися за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи одного з членів сім’ї уповноваженої особи за її вибором.

   Одна з найважливіших змін: передбачено, що продовження виплати допомоги можливе під час надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, але не більше ніж на ТРИ шестимісячні періоди.

   Це означає, що для ВПО, в яких 31 січня закінчується другий піврічний період отримання виплат, допомога буде продовжена ще на 6 місяців.

   Встановлено, що до середньомісячного сукупного доходу включаються доходи, отримані особою як одноразова допомога, вихідна допомога, що виплачується працівникам відповідно до КЗпП, Закону України “Про державну службу”, у розмірі, що обчислюється для такої особи органом соціального захисту населення шляхом ділення суми зазначеного доходу на 12, за умови, що особа надала документальне підтвердження від роботодавця із зазначенням розміру та інформації, що така допомога надана один раз за календарний рік.

   Визначено, що під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї НЕ враховується дохід, отриманий одноразово протягом календарного року від продажу:

  • єдиного транспортного засобу (механізму), який був зареєстрований на одну особу із складу членів сім’ї;
  • єдиного житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до переліку територій.

   Водночас до інших житлових приміщень, крім єдиного, НЕ відносяться житлові приміщення/частини житлових приміщень, розташовані на тимчасово окупованих рф територіях, для яких не визначена дата припинення окупації.

   За додатковою інформацією звертатися до:

управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району:
м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва (Декабристів), 25/2,
кабінет 9 інформатор,
кабінет 1 для подання документів на грошову виплату;
кабінет 18 - встановлення статусу ВПО.

управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району:
м. Миколаїв, вул. Миколаївська 26/6,
Для отримання довідки ВПО - відділ з питань ветеранів, ВПО та пільгових категорій громадян:
Каб. № 15, спеціалісти - (0512)586117;
Інформатор - координатор кабінет ВПО – 0991382500;
Для отримання державних допомог - відділ соціальних допомог та послуг:
Каб. №8, спеціалісти – (0512)586121;
Інформатор – координатор – 0993238046

управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району:
м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 9/2,
Встановлення статусу ВПО – каб. 8, тел. (0512) 40 94 66, (0512) 40 91 27, (050) 5805622
Виплати ВПО – каб. 16, тел. (0512) 4

управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району:
м. Миколаїв, вул. Дмитра Пєтухова, 1/1,
Оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - головний спеціаліст відділу з питань ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, та пільгових категорій громадян Желєзна Наталя Олексіїна, тел. 60-09-05.
Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг – заступник начальника відділу соціальних допомог та послуг - Ліщук Людмила Анатоліївна – 60-08-58.


УВАГА!

   З 1 січня 2025 року компенсацію за розміщення ВПО виплачуватиме ПФУ.

   З 1 січня 2025 року повноваження щодо призначення та виплати компенсації за безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) переходять від місцевих органів влади до Пенсійного фонду України. Компенсація виплачуватиметься фізичним особам, які безоплатно розміщують ВПО, але не родичів першого ступеня споріднення.

   З 1 січня 2025 року виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних рад, військових адміністрацій не здійснюють функції з призначення та виплати компенсації витрат за тимчасове безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб. Відповідні повноваження отримав Пенсійний фонд України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2024 №1544 «Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам», якою внесено зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 №333.

   З 1 березня 2025 року:

  • компенсація призначається на шість місяців за новими зверненнями щодо розміщення ВПО, за яких вперше виплачуватиметься компенсація;
  • виплата на другий піврічний період продовжується ПФУ автоматично після перевірки відповідного права таких ВПО на надання компенсації за них;
  • компенсація надається фізичним особам-громадянам України, які є власниками житла і безоплатно розміщують ВПО, крім осіб, з якими вони пов’язані родинними відносинами першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, зокрема усиновлені), для покриття витрат, пов’язаних з безоплатним розміщенням ВПО.

   Сума відшкодування розраховується органами Пенсійного фонду України щомісяця і становить 450 гривень за кожну людину.

   Компенсація не призначається (не виплачується) або її виплата припиняється, у разі, якщо:

  • встановлено факт родинних зв’язків з внутрішньо переміщеною особою/особами, які були розміщені ними в житловому приміщенні;
  • оформлено одержання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення;
  • встановлено факт перебування за кордоном внутрішньо переміщеної особи більше ніж 30 календарних днів підряд на дату проведення перевірки права на отримання компенсації;
  • отримано Пенсійним фондом України від Національної соціальної сервісної служби України інформацію про непроживання понад місяць осіб у житловому приміщенні, за адресою якого надається компенсація;
  • встановлено факт наведення у заяві або повідомленні недостовірної інформації за результатами перевірки;
  • встановлено, що внутрішньо переміщеною особою здійснено купівлю, одержано безоплатно чи придбано на пільгових умовах через органи соціального захисту населення/одержані через благодійні організації, у тому числі коштом міжнародної грошової допомоги, кімнату в будинку, кімнату в гуртожитку, квартиру (будинок), крім житла, розташованого на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, протягом трьох місяців перед зверненням.

   ЗВЕРТАТИСЯ ДО ОРГАНІВ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НА ВЕБПОРТАЛ ЕЛЕКТРОННИХ ПОСЛУГ ЗА ПОСИЛАННЯМ: https://portal.pfu.gov.ua


З 1 березня для внутрішньо переміщених осіб відбудеться
автоматичне перепризначення виплат на проживання

   Близько 1,2 млн  внутрішньо переміщених осіб в Україні отримують наразі фінансову допомогу від держави у вигляді виплат на проживання. Це  кризова виплата українцям, які  через війну змушені були залишити свої домівки, переїхали жити в інші регіони та потребують підтримки.

   (!) Звертаємо увагу: з 1 березня відбудеться автоматичне перепризначення цих виплат для всіх ВПО, які наразі є отримувачами допомоги, ще на один 6-місячний період, за умови відповідності критеріям. Уряд вчергове продовжив виплати тим, хто їх найбільше потребує.

   Виплати буде продовжено автоматично і без додаткових звернень. Завдяки цьому переселенці і надалі отримуватимуть додаткову підтримку від держави. Розмір допомоги складає 2 000 грн - для дорослих і 3 000 грн – для дітей та осіб з інвалідністю.

   Допомога виплачується щомісяця на кожного члена родини ВПО з вразливих категорій українців або тим, які мають низькі доходи.

   Це, наприклад, можуть бути особи з інвалідністю чи діти з інвалідністю, або сім'ї, в яких  середньомісячний сукупний дохід на одну людину не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність).

   Разом з тим для тих ВПО, які не отримують виплати на проживання, став доступним новий вид підтримки – субсидія на оренду житла. Вона призначається за аналогією з житловою субсидією тим сім’ям, які найбільше потребують фінансової допомоги.

   Субсидією на оренду житла можуть скористатися внутрішньо переміщені особи, які:

  • виїхали з окупованих російською федерацією регіонів або із зон бойових дій і не мають власного житла в умовно безпечних регіонах України
  • або в яких житло знищене або непридатне для проживання
  • хочуть орендувати індивідуальне житло, але не мають достатньо коштів для цього
  • орендують житло і витрачають на нього суттєву частину своїх доходів

   Детальніше про державну підтримку ВПО розкажуть:

управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району:
м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва (Декабристів), 25/2,
кабінет 9 інформатор, тел: 0931319467;
кабінет 1 для подання документів на грошову виплату;
кабінет 18 - встановлення статусу ВПО (КАБІНЕТ ВПО) тел. 0968278768

управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району:
м. Миколаїв, вул. Миколаївська 26/6,
Для отримання довідки ВПО - відділ з питань ветеранів, ВПО та пільгових категорій громадян:
Каб. № 15, спеціалісти - (0512)586117;
Інформатор - координатор кабінет ВПО – 0991382500;
Для отримання державних допомог - відділ соціальних допомог та послуг:
Каб. №8, спеціалісти – (0512)586121;
Інформатор – координатор – 0993238046

управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району:
м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 9/2,
Встановлення статусу ВПО – каб. 8, тел. (0512) 40 94 66, (0512) 40 91 27, (050) 5805622
Виплати ВПО – каб. 16, тел. (0512) 4

управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району:
м. Миколаїв, вул. Дмитра Пєтухова, 1/1,
Оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - головний спеціаліст відділу з питань ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, та пільгових категорій громадян Желєзна Наталя Олексіїна, тел. 60-09-05, (093) 757 47 89.
Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг – заступник начальника відділу соціальних допомог та послуг - Ліщук Людмила Анатоліївна – 60-08-58, (093) 0134879.

Законодавство

  Колегія департаменту 

 

 

Статистична інформація