Статті

ВІДПУСТКА БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ НА ЧАС КАРАНТИНУ


Відповідно до вимог ст. 84 Кодексу законів про працю України та ст. 25 та  ст. 26 Закону України «Про  відпустки» (далі – Закон  № 504) передбачено два типи відпусток без збереження заробітної плати.

  1. Відпустки без збереження заробітної плати за ст. 25 Закону № 504, які роботодавець зобов’язаний надати на вимогу працівника.

Їхня тривалість залежить від причини, що зумовила необхідність такої відпустки, і категорії працівника.

  1.  Відпустка без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин за ст. 26 Закону № 504.

ЇЇ тривалість не може перевищувати 15 календарних днів, обов’язковою умовою є згода роботодавця її надати.

            На час карантину за п.п. 3-1 ст. 25 Закону № 504 відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку матері  або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону, або догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Тобто з’явилась окрема «дитяча» відпустка, яку можна надати за заявою:

  • матері, батьку, бабі, діду, іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною;
  • особі, яка усиновила дитину;
  • особі, яка взяла під опіку дитину;
  • одному з прийомних батьків;
  • одному з батьків-вихователів.

       Таким чином, батькам для догляду за дитиною віком до 14 років на час карантину роботодавець зобов’язаний за заявою надати спеціальну відпустку за оновленим законодавством.

       Відповідно до абзацу 2 ст. 26 Закону № 504 у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину згідно із Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб»  термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається в загальний термін, установлений частиною першою цієї статті.

       Відпустку за угодою сторін на час карантину (ст. 26) може оформити як працівник, котрий не має дітей, так і працівник з дітьми будь-якого віку.

       Найголовніше! Ініціатором будь-якої відпустки без збереження заробітної плати є виключно працівник.

Законодавство

  Колегія департаменту 

 

 

Статистична інформація